Ve Vyškově proběhlo cvičení CIMEX

  • 11.6.2015
  • Anonym

Na půdě vyškovského Velitelství výcviku-vojenské akademie se ve dnech 25.-29. července konalo mezinárodní cvičení aktivních záloh civilně vojenské spolupráce CIMEX. Akce pořádané Mezinárodní konfederací důstojníků v záloze CIOR se zúčastnilo deset národností, nejvíce zastoupenou zemí byla Velká Británie, Kanada a USA. Českou republiku reprezentovali zástupci 103. střediska CIMIC/PSYOPS Lipník nad Bečvou a poručíkem Dušanem Havlíčkem, velitelem záchranné čety aktivních záloh v Rakovníku.

Po krátkém zahajovacím a uvítacím ceremoniálu se úvodního slova ujal velitel 103. střediska CIMIC/PSYOPS pplk. gšt. Ing. Mojmír Jančík. Po krátkém přivítání hostů také naznačil plány ke spolupráci s aktivními zálohami. „Hlavním cílem v nejbližší době bude integrace vojenských záloh do struktury střediska s úlohou pomoci při plnění úkolů v rámci Integrovaného záchranného systému.“

Celé setkání mezinárodních aktivních záloh bylo složeno z bloků přednášek zkušených důstojníků s mnohaletou praxí ze zahraničních operací a vlastního cvičení, při kterém účastníci pracovali ve skupinách. Námětem cvičení bylo řešení záležitostí civilně vojenské spolupráce v oblasti uprchlických táborů a vypořádání se s ozbrojenci v postkonfliktní zemi.

 „Pro členské státy NATO to byla skvělá příležitost setkat se, dozvědět se něco nového o civilně vojenské spolupráci, pochopit přístup k této oblasti a poznat samotnou kulturu v ostatních státech. Doufám, že v budoucnosti budeme schopni častěji pracovat společně jako NATO CIMIC.“, uvedl nadporučík Peter Roberts z Velké Británie, který se zabývá humanitární pomocí při katastrofách.

„Vyslechnout si přednášky důstojníků zabývajících se a řešících problematiku civilně vojenské spolupráce v mnoha zahraničních operacích po celém světě pro mě bylo velkým přínosem“, uvedl por. Dušan Havlíček. „Zajímavé je,že i přes to, že jsou to vojáci v záloze, jsou povoláváni do služby pro vykonání zahraniční mise. V každém případě byli velmi ochotni se o své zkušenosti podělit ať už přímo v průběhu přednášek nebo při neformálních setkáních. Vzhledem k tomu, že problematika CIMIC blízce souvisí s činností záchranných jednotek, jsem rád, že jsem se mohl této akce zúčastnit a dozvědět se mnoho zajímavých informací. Rozhodně se ukázala důležitost znalosti cizích jazyků.“

Cvičení bylo ukončeno prezentací výsledků zadaných úkolů jednotlivými skupinami a zhlédnutím videí natočených média týmem reprezentovaným příslušníky roty PSYOPS ze 103.střediska CIMIC/PSYOPS, jejichž úkolem bylo dostat cvičící pod tlak při práci. I přes horké počasí bylo cvičení přínosem pro všechny účastníky jak po stránce odborné tak v rámci vytváření nových mezinárodních kontaktů.

Cvičení bylo ukončeno prezentací výsledků zadaných úkolů jednotlivými skupinami a zhlédnutím videí natočených média týmem reprezentovaným příslušníky roty PSYOPS ze 103.střediska CIMIC/PSYOPS, jejichž úkolem bylo dostat cvičící pod tlak při práci. I přes horké počasí bylo cvičení přínosem pro všechny účastníky jak po stránce odborné tak v rámci

vytváření nových mezinárodních kontaktů.